06.06.2018
Siódmą edycję konferencji naukowej Muzealia w Konserwacji w dniu 06.06.2018 uroczyście otworzył dr Tomasz Graff, reprezentujący Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Prodziekan przypomniał, że coroczna konferencja stanowi ważny punkt na mapie uniwersyteckich wydarzeń.
Harmonogram konferencji organizowanej przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII w Krakowie składał się z czterech paneli dyskusyjnych, które poruszały wiele zagadnień skupionych wokół tematu przewodniego – konserwacji obiektów zabytkowych. Na obrady przybyło liczne grono specjalistów reprezentujących ośrodki naukowe z całej Polski (Kraków, Warszawa, Toruń, Kielce, Zakopane).
Przedstawiciele uniwersytetów, muzeów, archiwów, zakładów konserwatorskich i instytucji kulturalnych dyskutowali między innymi nad sposobami przechowywania i eksponowania zabytkowych obiektów, ich udostępniania oraz recepcji. Prezentowane przez prelegentów przykłady metod zastosowanych w konserwacji malarstwa, rzeźby, tekstyliów, broni, witraży, były pretekstem do wielu owocnych rozmów, toczących się nie tylko na sali konferencyjnej, ale także – w nieco mniej formalnej atmosferze – podczas przerw kawowych. W harmonogramie pojawiły się także wystąpienia poświęcone modom i popularnym w dzisiejszych czasach narzędziom wykorzystywanym w restauracji obiektów zabytkowych.
Wskazano na konieczność prowadzenia interdyscyplinarnych badań, które są szansą na wymianę doświadczeń oraz poglądów naukowych. Prowadzą one do wnikliwej analizy dzieła i pełnego jego zrozumienia, a co za tym idzie odpowiedniej konserwacji, zarówno zachowawczej, jak i odtwórczej.
Tegoroczna edycja konferencji wzbudziła ogromne zainteresowanie, czego dowód stanowi wysoka frekwencja prelegentów oraz słuchaczy. Dzięki promocji medialnej i współpracy instytucji naukowych, wydarzenie zyskało znacznie szerszy rozgłos, w stosunku do poprzednich lat.
Muzealia w Konserwacji nie odbyłyby się bez finansowego wsparcia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, udzielanego z ramienia Rady Kół Naukowych. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło:
- Radio Kraków
- Muzeum Narodowe w Krakowie,
- Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki,
- Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków,
- Ogólnopolska Rada Konserwatorów Dzieł Sztuki,
- Narodowy Instytut Dziedzictwa,
- Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie,
- Rada Kół Naukowych UPJPII,
- portal internetowy Kulturatka.pl,
- Koło Naukowe Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.
Rolę sponsorów pełnili:
- Herbaciarnia Yerba Nova
- Źródło Żywiec.
Autor: Weronika Bożomańska